Michel Barnier francia miniszterelnök bemutatta az új 2025-ös költségvetési tervezetet, amely mérföldkő lesz Franciaország gazdasági és politikai jövője szempontjából. A tervezet súlyos kiadáscsökkentéseket és adóemeléseket tartalmaz, hogy kezelje az ország növekvő államadósságát és helyreállítsa a befektetői bizalmat. Franciaország évek óta küzd a költségvetési fegyelem fellazulása jelentette problémákkal, miközben politikai helyzet is bizonytalanná vált a nyári előrehozott választások után; a Nemzetgyűlésen belüli széthúzás Barnier terveit is keresztülhúzhatja. Eközben viszont Franciaországnak muszáj megmutatnia az EU-nak, hogy éltanulóvá tud válni.
Napjainkban a nemzetközi adózás világa jelentős változáson megy keresztül a GloBE, vagyis a globális minimumadó bevezetésének köszönhetően. Ugyan először még sokára – csak 2026-ban – kell majd adót fizetniük az érintetteknek, de egy kisebb adminisztratív konkrét feladat elvégzésén is túl célszerű megkezdeni a felkészülést!
Kamala Harris amerikai alelnök a héten új gazdaságpolitikai intézkedéseket tervez bejelenteni. A cél az amerikaiak vagyongyarapodásának elősegítése és a vállalkozások ösztönzése - számolt be a Reuters hírügynökség három, az ügyet ismerő forrásra hivatkozva.
Az eddig megismert részletek alapján markáns különbségek vannak a novemberi amerikai elnökválasztáson induló jelöltek, Kamala Harris és Donald Trump gazdaságpolitikai elképzeléseiben. Példának kiváló az, hogy mit terveznek a vállalatok adóztatásában: Harris jelentősen emelné, Trump viszont tovább csökkentené a társasági adókulcsot. Ha sikerül megvalósítaniuk elképzeléseiket, az érezhető hatással jár a vállalati profitokra, ezen keresztül a részvényárfolyamokra is.
Idéntől jelentős, akár 30-50%-os mértékű, társaságiadó-kedvezmény érvényesíthető a villamosenergia-tárolók (azaz akkumulátorok) létrehozatalára irányuló beruházások után – hívja fel a figyelmet friss blogbejegyzésében az RSM.
Az RSM Hungary adószakértői összefoglalták a 2023. évi elfogadott adócsomagok - 2024. január 1-jével hatályba lépő - legfontosabb rendelkezéseit. Nézzük melyek azok a TAO-t, áfát, SZJA-t és egyéb adónemeket érintő változások, amivel minden társaságnak érdemes tisztába lenni.
Gustavo Petro kolumbiai elnök indítványozta a 35 százalékos társasági adókulcs csökkentését, ami jelenleg a világon az egyik legmagasabb – írja a Bloomberg. A latin-amerikai ország vezetője cserébe a legmagasabb kerestűek jövedelamdójából szedne be több pénzt.
Az egész világon súlyos veszteséget okoznak az adóparadicsomok az országok költségvetéseinek. A vállalatok adóelkerülési gyakorlatai dollárszázmilliárdnyi bevételkiesést jelentenek, de a magánszemélyek offshore-vagyonainak kimenekítése is súlyos veszteséget okoz. Magyarország egyrészről adóparadicsom a cégeknek, de a hazai GDP közel 5 százalékát mentették ki a legvagyonosabbak - derül ki a Tax Justice Network friss jelentéséből.
A jövő évi adótörvényekben számtalan a veszélyhelyzet ideje alatt bevezetett adóemelést emel törvényi erőre a kormány. Vagyis így hosszútávon is velünk maradnak a korábban ideiglenesnek mondott intézkedések. Jogtechnikailag viszont így az Európai Bizottság felé tett vállalások kiskapujára mehet rá a kabinet, hogy különadók helyett a meglévő terhek közé sorolják át ezeket a tételeket. Például velünk marad a megemelt tranzakciós illeték, de a chipsadó bővített termék listája is. Törvényi szintre emelkednek az ekho-s adózás ideiglenes szabályai, de új elemként osztalékadót vetnek ki a bizalmi vagyonkezelőknél, magánalapítványoknál is. A kormány viszont a családi kedvezmények összegeit nem írja át jövőre.
Az idén egyelőre felültervezettnek tűnnek a költségvetés társasági adóból származó bevételei, de a Pénzügyminisztérium által most bemutatott 2024-as büdzséterv még magasabb tételekkel számol. A különbségre részben magyarázatot adhat a globális minimumadó jövő évi kötelező bevezetése, de bőven lehet ebből még kellemetlen meglepetés.
Egy közelmúltban megjelent jogszabály jelentősen módosított a kapcsolt vállalkozások közötti transzferár-dokumentáció egyes szabályain. Ez már most májusban fejfájást fog okozni a vállalkozásoknak, hiszen az évzárással együtt a transzferár-dokumentálás problémájával is egyszerre kell szembenézniük. Mindeközben egyre jobban felértékelődik a csoportos társasági adóalanyiság jelentősége.
Az Európai Bizottság határozata értelmében további hat évig, 2029 júniusáig folytatódhat a látvány-csapatsport támogatási adóprogram (TAO) - jelentette be Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár pénteken.
Fiktív cégláncolat létrehozása és több mint hétszázmillió forintos adócsalás ügyében emelt vádat a Baranya Vármegyei Főügyészség.
A globális minimumadó még nagyobb bevételt hoz az állami költségvetéseknek, mint azt korábban becsülte az OECD. Friss számításaik szerint közel 70 milliárd dollárral több adót szerezhetnek így a legnagyobb nemzetközi vállalatoktól. Magyarország sokáig fúrta a javaslatot, míg tavaly év végén bizonyos mentességekért cserébe csatlakozott a rendszerhez, és visszavonta uniós vétóját. A januárban hirtelen módosított magyar költségvetésben is látszik egy jelentős bevételugrás a társasági adónál.
Az Európai Unió Tanácsa egy hivatalos levélben hozzájárult ahhoz, hogy a magyar iparűzési adó (hipa) beleszámítson a globális minimumadóba, és így a 9%-os társasági adókulcsot (tao) nem kellene megemelni a 15%-os effektív adókulcsra – írta hétfőn este a Világgazdaság a birtokába került hivatalos levélre hivatkozva.
Franciaország egyedül is hajlandó bevezetni a minimális társasági adót, ha nem születik európai egyezség – mondta Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter. A politikus szerint előbb-utóbb a többi nagy európai ország is követi majd őket.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétával támadta Ukrajnát.
Az infláció magas,ű drasztikus kamatemelések jöhetnek.
Hiába csökkent a Fed, a hitelkamatok csak emelkednek.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?